Урок робота серця

УРОК . РОБОТА СЕРЦЯ Й СЕРЦЕВИЙ ЦИКЛ
Цілі уроку: Освітня. Продовжити формувати знання учнів про серцево-судинну систему людини; ознайомити із центральним органом кровообігу – серцем, його будовою та функціями. Розглянути серцевий цикл, ознайомити учнів з його основними фазами й механізмами, що ре­гулюють роботу серця.
 Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні системи між собою та робити        відповідні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей розглянути серцевий цикл, ознайомити учнів з його основними фазами й механізмами, що ре­гулюють роботу серця.
Обладнання й матеріали: таблиці «Кровообіг», «Будова серця», «Еволюція
кровоносної системи хребетних», розбірна модель серця, мультимедійна презентація, відеоролики по темі.
Базові поняття й терміни: серце, серцевий цикл, систола, діастола, систо­лічний об'єм, хвилинний об'єм крові, саморегу­ляція роботи серця, гуморальна регуляція роботи серця.

ХІД УРОКУ
I.    Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
Питання для обговорення:
- чому кров може виконувати свої функції тільки тоді, коли вона рухається?
- завдяки чому можливий рух крові по кровоносних судинах?
- як будова артерій, вен та капілярів пов’язана з їхніми функціями?
 -Чому серце повинно скорочуватися безперервно?
-Які камери є в серці?
-Чому в серці кров рухається тільки в одному напрямі?

Мотивація навчальної діяльності: Цікаві факти про серце (Слайд 2 )
III. Вивчення нового матеріалу
План вивчення
1.Фази роботи серця  (Слайд 3 )
Розповідь учителя із заповненням таблиці
Серцевий цикл

Фаза серцевого циклу
Тривалість фази, с
Події, що відбуваються
Скорочення перед­сердь
0,1
Кров з передсердь через клапани виштов­хується до шлуночків
Скорочення шлуноч­ків
0,3
Венозна кров із правого шлуночка ви­штовхується до легеневої артерії, а артері­альна кров з лівого шлуночка виштовху­ється до аорти
Діастола
0,4
Серцевий м'яз розслаблений, кров з вен надходить до передсердь
2. Робота серця (Слайд 4)

3. Автоматія серця (Слайди 7, 8, 9)


4. Основні показники роботи серця (Слайд 10 )
Систолічний об'єм кількість крові, що викидається серцем за одне ско­рочення.
Хвилинний об'єм крові об'єм крові, яка прокачується через серце протя­гом однієї хвилини
5. Регуляція роботи серця (Слайди 11, 12 )

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
(Робота учнів в групах за інструктивними картками з подальшою взаємоперевіркою між групами)
1.          Інструктивна картка
   Крок 1. Повторення
 1.Яке значення має кровообіг?
       2. Яка різниця між малим та великим колом кровообігу
 3.Яку будову має серце?
 4.Які основні властивості серцевого м'яза?
       5.Чому серцевий м'яз виділяють в окремий тип м'язів?
       6Як забезпечується автоматизм роботи серця?
      Крок 2 . Закріплення
1. Які фази виділяють у серцевому циклі?
2.Що таке систолічний об'єм?
3.Як обчислити хвилинний об'єм крові?
4.Як регулюється робота серця?
5.Які гормони можуть спричинювати зміну частоти серцевих скорочень?
6.Як впливає нервова система на роботу серця?
V. Підсумок уроку
Підведення підсумків та обговорення запитань:
— Коли відпочиває серце?
— Чи зміниться серцевий цикл під час занять спортом?
— Як забезпечується відпочинок серця під час інтенсивної роботи?
VI. Домашнє завдання
Вивчити § 21. Завдання 4,5,8*


Немає коментарів:

Дописати коментар