Корисна інформація

Рецепти антисептика в домашніх умовах

Состав бытовой химии – опасная реальность!

Бытовая химия стала в последнее время просто незаменимым атрибутом любого дома. Да, именно средства бытовой химии прекрасно чистят, моют, стирают. Но тот вред бытовой химии, который несёт в себе каждое чистящее или моющее, призывает задуматься над необходимостью этих самых чудо-средств.

Во-первых, товары бытовой химии у каждого третьего вызывают аллергию. Аллергические реакции выражаются непрекращающимся кашлем, чиханием, и в большинстве раздражениями на коже. Наиболее опасными кожными заболеваниями, вызванными именно действием бытовой химии, являются дерматологические реакции на компоненты средств бытовой химии.

А потому, если уже невозможно трудно остановиться и заменить средства бытовой химии на безвредные моющие средства, стоит хотя бы при покупке внимательно читать состав товаров бытовой химии и понимать, каких ингредиентов категорически быть не должно.

Почему-то многие хозяйки совершенно спокойно относятся к бытовой химии, содержащей хлор. Почему? Ведь именно хлор является один из самых опасных компонентов для здоровья человека. Хлор вызывает многочисленные сердечнососудистые заболевания, он может привести к таким болезням, как гипертония, анемия, атеросклероз и, конечно, аллергии. Хлор с лёгкостью разрушает белок и даже может привести к раковым заболеваниям. Даже небольшое его количество способно нанести вред. А мало кто знает, что этот самый хлор можно элементарно заменить средствами, которые вместо хлора содержат органические кислоты.

Следующим крайне опасным компонентом, который содержат в себе средства бытовой химии являются фосфаты. Думаю то, что во многих странах применение где-либо фосфатов запрещено более, чем 20 лет назад, уже о чём-то да говорит. Фосфаты при попадании в водоёмы способствуют размножения сине-зелёных водорослей, которые, в свою очередь, приводят к отравлениям. Сами фосфаты – это концентраты токсинов цианобактерий, которые довольно часто вызывают развитие рака и поражение желудочно-кишечного тракта.

Из всех поверхностно активных веществ - ПАВ – самыми опасными и агрессивными являются анионные поверхностно активные вещества – А-ПАВ. Именно А-ПАВ и входят в состав моющих и чистящих средств. Они вызывают поражение мозга, почек и печени, значительно снижают иммунитет и что самое ужасное – накапливаются во внутренних органах, чему, кстати, способствуют именно вышеуказанные фосфаты. Фосфаты приводят накапливанию А-ПАВ даже в волокнах тканей. Даже многоразовое полоскание тканей и обработанных поверхностей не поможет полностью смыть анионные поверхностно активные вещества.

Если в составе купленного Вами средства бытовой химии, чаще в отбеливателе, вы увидите гидрохлорид натрия, часто именуемый как sodium hypochlorite, лучше отложите этот товар в сторону, потому как гидрохлорид натрия зачастую ведёт к нарушениям нервной системы, как, впрочем, и запрещённые нефтяные дистилляты. Нефтяные дистилляты также значительно снижают зрение и оказывают ужасное влияние не только на нервную систему, но и на все слизистые.

Состав моющих и чистящих средств также содержит фенолы и крезолы. Эти компоненты достаточно едкие и могут привести к головокружениям, диарее и даже нарушению работы почек и печени.

И, наконец, избегайте моющих и чистящих средств, которые содержат такие компоненты, как нитробензол и формальдегид. Нитробензол в основном входит в состав всех полиролей. А формальдегид, как сильный канцероген, поражает глаза, кожу, дыхательные пути и лёгкие.


К сожалению, получился не очень оптимистичный текст, но, увы, лучше горькая правда, чем сладкая ложь! Будьте бдительны и внимательны при покупке средств бытовой химии! Обязательно читайте состав моющих и чистящих средств и обращайте внимание на их маркировку! Берегите собственное здоровье и здоровье всех окружающих!

Харчові добавки

 За останні десятиліття в наше життя лавиною увірвалися пластикові матеріали, синтетичний одяг, ціла низка штучних миючих, косметичних та лікувальних засобів.

 Ці зміни стосуються також продуктів харчування. Більшість з них містить цілу низку штучно синтезованих сполук - Е-добавок.

 Харчові добавки — простий та дешевий спосіб надати продукту привабливий вигляд і колір, посилити смак, а також продовжити тармін зберігання.

 Раніше назви цих хімічних речовин писали на етикетках продуктів повністю, але вони займали так багато місця, що в 1953 році в Європі, було вирішено змінити повні назви цих речовин буквою Е (від Europe) з цифровими кодами, ідентифікованими згідно Міжнародної системи класифікації (INS).

Згідно цієї системи харчові добавки діляться на групи за принципом дії:

Е100 - Е182 Барвники - для забарвлення продуктів.

Е200 - Е299 Консерванти - збільшують термін зберігання харчових продуктів шляхом захисту їх від мікробного псування.

Е300 - Е399 Антиокислювачі - збільшують термін зберігання харчових продуктів шляхом захисту їх від псування, викликаного окисленням, наприклад, прогірклість жирів та зміна кольору. В одному харчовому продукті може використовуватися тільки один антиоксидант.

Е400 - Е499 Стабілізатори - зберігають потрібну консистенцію продукту. Загущувачі - підвищують в'язкість продукту.

Е500 - Е599 Емульгатори - сприяють створенню або збереженню гомогенної суміші двох або більш незмішуваних фаз у продуктах (наприклад, рослинної олії і води).

Е600 - Е699 Посилювачі смаку та аромату.

Е700 - Е899 Зарезервовані номери.

E900 - E999 Підсолоджувачі (надають солодкого смаку харчовим продуктам, застосовуються у виробництві низькокалорійних, дієтичних харчових продуктів), розрихлювачі, піногасники (попереджають або знижують утворення піни).

Більшість харчових добавок – штучно створені речовини, чужерідні для нашого організму – тому багато з них є токсичними і шкідливими для здоров’я.

Секрет нашого здоров‘я якраз і полягає в тому, аби НЕ купувати і НЕ споживати продуктів, що містять шкідливі барвники, ароматизатори, консерванти та такі загадкові коди “Е”.

Розпізнати шкідливі продукти іноді буває до смішного просто – яскраво-червоне морозиво з ніби-то полуничним наповнювачем. Насправді ж яскраві природні кольори моркви, буряка чи вишні у поєднанні з іншими компонентами дають пастельні тони з притаманними їм відтінками. Все інше – суцільні барвники.

У стандартному споживчому кошику українця обов‘язково мають бути м‘ясні вироби – ковбаса, сардельки чи сосиски. Спокушає гарний свіжий вигляд ковбаси? Тоді шукай на упаковці Е128 (штучний червоний барвник 2G), який додає м‘ясу «рожевого» ефекту і разом з тим вважається канцерогенною речовиною, що призводить до розвитку деяких видів пухлин.

Хочеться солодощів та мармеладу? Тоді вам поталанить зустріти у їх складі тартразин Е102 (штучний жовтий барвник), який допомагає цукеркам, морозиву та солодким напоям набувати червоного та жовтого кольорів, а за сумісництвом викликає харчову алергію. Взагалі, серед усіх закодованих додатків не перелічити тих, які мають наслідки у формі різного виду алергій.

Надзвичайно шкідливим кодом першої групи є код Е127 (штучний червоний барвник еритрозин), який має токсичну дію, провокуючи тим самим захворювання щитовидної залози.

Аналізуючи другу групу кодів-консервантів, варто зазначити, що деякі виробники вдаються до хитрощів і замість прописування певних кодів вказують на етикетці просто відповідну назву, яка, звичайно, простому споживачу навряд чи щось скаже. Е250 та Е251 – сумнозвісні нітрити та нітрати калію, які за численними дослідженнями медиків викликають алергічні та запальні реакції, головний біль, печінкові болі та роздратованість. Незважаючи на численні перестороги та рекомендації про заборону використання цієї харчової добавки, вона досі маячить на кожній другій упаковці.

Людям з хворобами печінки, кишківника, з дисбактеріозом, холециститом рекомендуєтся виключити з раціону продукти, що містять Е250, Е251 та Е252 (нітрат калія). В таких людей частина нітратів, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, перетворюється на більш токсичні нітрити, які в свою чергу, утворюють досить сильні канцерогени – нітрозоаміни.

Дія консервантів подібна на дію антибіотиків. Вони викликають загибель живих організмів (бактерій), що на довший час зберігає продукт від псування. Людина складається з величезної кількості найрізноманітніших клітин і має більшу масу (в порівнянні з бактеріями), тому вона не гине від вживання консерванту (в деяких випадках ще й тому, що соляна кислота, що міститься в шлунку, частково руйнує консервант).

Серед найвпливовіших на людський організм антиокислювачів виділяють Е311 (октил галат), який може викликати напад астми, та Е320-321 (бутил гідрооксианізол та бутил гідроокситолуол), які затримують воду та підвищують вміст холестерину у крові.

Стабілізатори та згущувачі – практично завжди присутні у майонезах та йогуртах. Густа консистенція таких продуктів створює відчуття високої якості, яка насправді може викликати хвороби системи травлення.

Негативний вплив на печінку та розлади шлунку викликають емульгатори з кодом Е510, Е513 та Е527 (хлорид амонію, сірчана кислота та гідроксид амонію).

Коди підсилювачів смаку можна запросто зустріти майже в усіх рибних, курячих, грибних, соєвих напівфабрикатах, в чіпсах, сухариках, соусах, різних сухих приправах, бульйонних кубиках та сухих супах. Глутамат натрію Е621 – чи не найстрашніший з усіх додатків. Солі цієї кислоти беруть участь у передачі імпульсів до центральної нервової системи, викликають збудження і застосовуються в психіатрії. Ось чому прихильникам фаст-фудів (а саме такі страви мають у своєму складі найбільше цього коду) загрожує як фізична, так і психологічна залежність, стверджують дослідники. Американські медики стверджують, що кислота може викликати пошкодження мозку, є причиною захворювання системи травлення. Японські медики акцентують, що цей підсилювач смаку має негативний вплив на сітківку ока, і навіть в деяких випадках може впливати на гормональний статус організму.

За даними досліджень, піногасники та розрихлювачі не мають великої шкоди для організму, хоча дітям вживати його все ж таки не рекомендується. А от з підсолождувачами все значно сумніше. Аспартам E951, що входить до складу більше ніж 6000 продуктів, при 30 градусах за Цельсієм починає розпадатися на метиловий спирт (метанол) та формальдегід, який є канцерогеном. Чи доводилося тобі коли-небудь спостерігати, що після чергового ковтка того чи іншого напою, особливо Coca-cola, Fanta, Sprite, хочеться пити їх знову і знову? Відповідь може бути лише позитивна, адже у кожному з цих продуктів є підсолоджувач, який насправді не втамовує спрагу. І вся справа в тому, що слина погано нейтралізує залишки цукрозамінника зі слизової оболонки роту, ось чому після вживання таких напоїв у роті залишається неприємне відчуття приторності, яке хочеться зняти новою порцією напою. Отож, подумай, а може краще простої води?

Інші замінники цукру: Е954 – сахарин, Е952 - цикламанова кислота та цикламати, Е950 - ацесульфан калія, Е968 – ксиліт, - в різній степені шкодять печінці.

Найкращим природнім підсолоджувачем можна вважати рослину стевію, яка в 30 разів солодша за цукор та має лікувальні властивості.

 Шкідливі добавки

Найшкідливішими з усіх винайдених кодів, заборонених в усіх без виключення країнах світу є:

барвники Е121 – цитрусовий червоний-2, Е123 – амарант;

консерванти Е240 - формальдегід, Е216 - пропиловий ефір пароксибензойної кислоти, Е217 – натрієва сіль пропилового ефіру пароксибензойної кислоти;

поліпшувачі борошна та хліба Е924а – бромат калія, Е924б - бромат кальція.

Всі вони викликають розвиток пухлин.

З позначками, що вирізняють харчові продукти, дозволені в Україні і заборонені в розвинених країнах, варто було б ознайомитися і широкій громадськості:

Е102 - небезпечний; Е103 - заборонений; Е104 - підозрілий; Е105 - заборонений; Е110 - небезпечний; Е111 - заборонений; Е120 - небезпечний; Е121; Е122 - підозрілий; Е123; Е124 - небезпечний; Е125 - заборонений; Е126 - заборонений; Е127 - небезпечний; Е130 - заборонений; Е131 - ракотворний; Е141 - підозрілий; Е142 - ракотворний; Е150 - підозрілий; Е152 - заборонений; Е171 - підозрілий; Е173 - підозрілий; Е180 - підозрілий;

Е210 - ракотворний; Е211 - ракотворний; Е212 - ракотворний; Е213 - ракотворний; Е215 - ракотворний; Е216; Е217; Е221 - розлад кишківнику; Е224 - розлад кишківнику; Е223 - розлад кишківнику; Е230 - шкідливий для шкіри; Е226 - розлад кишківнику; Е232 - шкідливий для шкіри; Е238 - шкідливий для шкіри; Е240; Е241 - підозрілий; Е250 - розлад тиску; Е251 - розлад тиску;

Е311 - висипка; Е312 - висипка; Е313 - висипка; Е320 - підвищений холестерин; Е321 - підвищений холестерин; Е322 - підвищений холестерин; Е338 - розлад шлунка; Е339 - розлад шлунка; Е340 - розлад шлунка; Е341 - розлад шлунка;

Е407 - розлад шлунка; Е450 - розлад шлунка; Е465 - розлад шлунка; Е466 - розлад шлунка.

Заборонені добавки: E103 E105 E111 E121 E123 E125 E126 E130 E152 E952

Небезпечні добавки: E102 E110 E120 E124 E127 E129 E155 E180 E201 E220 E222 E223 E224 E228 E233 E242 E270 E400 E401 E402 E403 E404 E405 E501 E502 E503 E510 E513 E527 E620 E636 E637

Добавкишкідливі для шкіри: E151 E160 E231 E232 E239 E951 E1105

Ракоутворюючі добавки: E131 E142 E153 E210 E211 E212 E213 E214 E215 E216 E219 E230 E240 E249 E252 E280 E281 E282 E283 E954

Добавкиякі викликають розлади шлунково-кишкового тракту: E154 E338 E339 E340 E341 E343 E450 E451 E452 E453 E454 E461 E462 E463 E465 E466 E626 E627 E628 E629 E630 E631 E632 E633 E634 E635

Добавки, що впливають на артеріальний тиск: E154 E250 E251

Добавки, які викликають висипання: E310 E311 E312 E907

 Безпечні добавки

 По справжньому безпечними можно назвати лише невелику кількість харчових добавок, але навіть їх лікарі не рекомендують вживати дітям до 5 років:

 Е100 - куркумин, може міститися в соусах, готових стравах з рисом, варенні, рибних паштетах

 Е160а - каротин, добувають з томатів

 Е363 - янтарна кислота (підкислювач), міститися в десертах, зупах, бульйонах, сухих напоях

 Е400 - альгінат натрію – з морських водоростей

 Е504 - карбонат магнія (разрихлювач тіста), може міститися в сирі, жувальній гумці

 Е957 - тауматин (підсолоджувач) - в морозиві, сухофруктах, жувальній гумці без цукру

E330 (лимонну кислоту) деякі автори вважають канцерогенною. Але жодного наукового доказу цього назарі не представлено. Тим більше лимонна кислота синтезується в людському організмі, а також міститься у багатьох рослинах: цитрусових, клюкві, гранатах, ананасах та ін 

Поради при виборі продуктів харчування:

1 Беріть з собою список заборонених і дозволених Е-добавок ідучи в магазин за продуктами.

2 Не купляйте консерви, напівфабрикати та кондитерські вироби тривалого зберігання, тому що це досягається за рахунок використання синтетичних консервантів.

3 Намагайтеся НЕ вживати щоденно консервовані продукти, ковбаси та копченості.

4 Не купуйте продукти, які містять більше 3-х синтетичних Е, тому що невідомо як вони взаємодіють.

5 Відмовтеся від солодкої газованої води, бульйонних кубиків, готових соусів та сухих продуктів і супів, які треба «тільки залити окропом».

6 Не купуйте продукти з неприродньо яскравим забарвленням, так як у них може міститися велика кількість синтетичних барвників.

7 Не захоплюйтеся картопляними чіпсами, хрусткими хлібцями та крекерами, які містять акриламід (канцерогенна та мутагенна речовина) та глутамат натрію.

8 Добре промивайте водою екзотичні фрукти перед вживанням, тому що вони обробляються біфенілом (Е230) та ортофенілфенолом (Е231) для захисту від плісняви.




Можна зовсім по-різному ставитися до тих чи інших харчових добавок. 100 років тому кокаїн теж вважався харчовою добавкою, і в напої того часу спокійно його додавали. У свій час одним із запатентованих препаратів проти кашлю був «героїн», а у 60-ті роки безпечним стимулятором вважався метамфетамін. І лише через 5 років широкого його застосування лікарі дізналися про смертельно шкідливі побічні дії. Ось чому у нас немає ніякої впевненості, що через 5 років якийсь природний барвник не визнають психотропною речовиною, що призводить до розладів нервової системи. А тому турбота про власне здоров‘я стає сьогодні не лишень модною течією, а й якоюсь часточкою боротьби за краще життя прийдешніх поколінь.

Тестування Е добавок

 Нові Е добавки тестируются дуже ґрунтовно, але вони рідко тестуются на людях – пацюках, мишах, бактеріях і людські клітини використаються в основному в цих тестах. Існують зареєстровані випадки захворювання робітників на харчових виробництвах, які були викликані певними Е добавками, все залежить від індивідуальної реакції і частина людей може реагувати на е добавки зовсім не тому що тварини, на яких вироблялися тести на безпеку. Після цього також виникає занепокоєння і на рахунок того наскільки добре були виконані ці тести.


Багато питань існує і навколо можливості «ефекту коктеля» – невідомого від одночасного впливу двох і більше е добавок. Певний продукт може містити до шести різних добавок. Дивно, але ефект від комбінації декількох добавок ніколи не встановлювався в стандартах безпеки. Далеко не всі тести поводилися в цій області. Одне дослідження в якому два консерванти перевірялися разом, показало, що вони мають набагато більший ефект у комбінації, чим коли з’їдаються роздільно.
Цукор і його заміники

Зараз усі знають про шкоду звичайного цукру, тому навіть ті, хто не страждають діабетом намагаються використати замінники і дієтичну колу, часто не підозрюючи, що підсолоджувачі, які використаються замість цукру, набагато небезпечніше його самого. Хімічні замінники цукру – це небезпечні речовини по яких уже зібрана дуже сумна статистика. Жоден з них не зарекомендував себе як абсолютно безпечний, просто одні нові і по них ще немає достатньої кількості інформації, інші ж використаються не один десяток років і їх «послужний список» дуже значний. Немає жодного безпечного хімічного підсолоджувача, серед них є тільки більше нові, по яких ще не зібрано багато статистики.

От деякі хвороби, які зв’язують із аспартамом – хімічним підсолоджувачем: різні склерози, втрата пам’яті, гормональний дисбаланс, втрата слуху, епілепсія, синдром Альцгеймера, хвороба Паркінсона, гіпогликемія, ушкодження мозку і нейроендокринні проблеми.

До речі, люди даремно не використають фруктозу, треба розуміти, це знов-таки через калорії. Усі хочуть схуднути при чому не вдаючись у зміст дієт: «Моя знайома на ній за 3 місяці на 20 кілограм схудла!» Цього аргументу часто досить щоб почати експерименти на собі. Ніхто і не подумає прорахувати кількість необхідних вітамінів, мінералів, амінокислот і т.д. Що буде з вашим організмом навіть якщо вам удасться теж скинути так багато як і ваша знайома?

Що для мене зараз ще дуже дивно, так повальна впевненість у тім, що для того щоб скинути вагу потрібно обов’язково менше є. Наш організм набагато складніший, у цьому немає прямої залежності! Є люди, які багато їдять і не можуть поправитися, є люди, які їдять мало і не можуть схуднути. Виключивши ж цукор з раціону ви можете дійти і до гіпогликемії. Цукор як мінімум обов’язково потрібний нашому організму для синтезу серотаніну, не буде цукру – не спрацює весь ланцюжок синтезу. У результаті ви можете одержати і важку форму депресії, що привести може навіть до раку. Це тільки один варіант розвитку подій. На збалансованому раціоні здорова людина ніколи не буде набирати зайву вагу. Загалом, ніколи не виключайте цукор повністю, хоча б фруктоза обов’язково повинна бути присутнім у вашому раціоні.
Соєві продукти вбивають людську чоловічу сперму!

Популярність дієтичного харчування зіграла із сучасними чоловіками злий жарт – британські вчені з’ясували, що соєві продукти дуже сильно погіршують якість сперми.

Справа в тому, що в сої втримується геністеін, що «калічить» сперматозоїди настільки, що вони вмирають, ще не добравшись до яйцеклітини.

За словами професора Линн Фрайзер, що проводила експерименти, при харчуванні натуральними продуктами сперматозоїди, що потрапили в тіло жінки, зберігають свою життєздатність протягом чотирьох днів, тоді як продукти із сої скорочують їхні дні практично до нуля.

Під час дослідів з мишами було виявлено, що сперма людини в 100 разів більше чутлива до руйнівного впливу генистеина, чим мишача: «Чоловіча сперма реагує на дуже низьку концентрацію цієї речовини, що порівнянна з її змістом у крові людини», – сказала Фрайзер.

І хоча виробники всіх продовжують запевняти, що продукти на основі сої захищають від захворювань серця і деяких різновидів рака, навіть представники англійського Вегетаріанського суспільства погодилося з висновками вчених, які говорять про те, що всім, хто намагається зачати дитини, потрібно скоротити споживання сої, а то і зовсім від її відмовитися.

Однак не всі вчені згодні з «убивчим» впливом сої. Наприклад, професор Ричард Шарп із шотландського Центра репродукції людини сказала, що на Далекому Сході, де соя незмінний елемент національної кухні, ніяких проблем з народжуваністю ніколи не спостерігалося.

Із цим важко не погодитися, але цілком імовірно, що на представників жовтої раси вплив генистеина не поширюється. Тому, якщо у вас немає ніяких далеких родичів з Азії, то варто відмовитися від сої, принаймні, у ті моменти життя, коли ви приступаєте до відтворення собі подібних.
Корму для тварин

Якщо ви купуєте корм для тварин, звертайте увагу на інгредієнти, часто надруковані дрібним шрифтом. Багато хто, навіть відомі, виробники приховують небезпечні для тваринні консерванти й антиоксиданти за фразою «Добавки, дозволені в країнах ЄС». Автор сайту звернувся в хімічну лабораторію німецької фірми Gimborn Gmb по виробництву кормів із проханням повідомити хімічні назви добавок, що втримуються в підгодівлі для очищення зубів Denta-Snaps (semi-moist – напівсуха підгодівля) .

З’ясувалося, що за необразливою фразою «Добавки, дозволені в країнах ЄС» ховаються наступні речовини:

E202 – Сорбат калію (не небезпечний)
 Е338 – Ортофосфорна кислота (дуже небезпечна, див. таблицю)
 Е490 – Пропандиол (ступінь небезпеки з’ясувати не вдалося). Е491 і Е492 є небезпечними для здоров’я.

«На жаль, ми змушені застосовувати консерванти в нашій продукції, щоб забезпечити мінімальний строк зберігання 18 місяців. Цього жадають від нас наші клієнти»,- повідомив менеджер по продажах.

На мій запит у фірму Gesuna Gmb про хімічний склад сухого корму (для кішок) «Minou» прийшла відповідь від фірми Nestle, що, видимо, робить цей корм під маркою «Minou» для мережі магазинів групи ALDI. Корм коштує 99 центів за 1 кг і користується в Німеччині більшим попитом. От речовини вхідні до складу:
 Антиоксиданти:

BHA (E320)
 BHT (E321)
 Пропилгалат ( E310)
 Консерванти:
 Цитрат калію (E332)
 Фосфорна кислота (E338)
 E320, Е321 – Бутилгідроксіанізол (BHA) і Бутилгідрокситолуол (BHT) небезпека захворюванням раком, викликає висипка, містить багато холестерину.
 Е310 Пропилгалат (галат) – перешкоджає засвоєнню заліза організмом, викликає алергії
 Е332 Цитрат калію – уважається безпечним. У деяких країнах виробляється геноінженерним способом.
 Е338 Ортофосфорна кислота – небезпека захворюванням раком, викликає висипку. Перешкоджає засвоєнню заліза, кальцію і магнезії в організмі. (Утримується, наприклад, у Кока-Колі і інших газованих напоях).

Відповів також представник компанії IAMS / Eukanuba (Німеччина), що повідомив, що в їхніх сухих кормах не використаються барвники і консерванти. Як антиоксидант застосовується Вітамін Е (суміш Альфа, Бета і Гама токоферолів), що забезпечує строк зберігання 12 місяців.

ROYAL CANIN (Німеччина): Для запобігання розпаду жирних кислот у сухих кормах VET CAT ми застосовуємо Вітамін Е, а також E320 – Бутилгидроксианизол (BHA) і Е321 Бутилгидрокситолуол (BHT). Строк зберігання – 18 місяців.

Немає коментарів:

Дописати коментар